MANUFAKTURY- OPIS

Warsztat zdobniczy– „średniowieczny jubiler”. Nasi rzemieślnicy wykonują biżuterię z naturalnych materiałów takich jak skóra, kości, drewno, ceramika czy szkło.

W osadzie istnieje możliwość wykonania własnoręcznie prostych ozdób (bransoletki, wisiorki, naszyjniki). Wykonane przedmioty mogą być niezwykle oryginalnym prezentem bądź wspaniałą pamiątką z Karkonoszy.

Warsztat ceramiczny – zachowując receptury i sposoby z lat zamierzchłych uczestnik może samodzielnie wykonać nie tylko doskonałe kufle, misy czy garnki, ale również elementy średniowiecznej biżuterii czy ozdób.

Motanki – słowiańskie lalki dobrych życzeń

Motanki robi się (skręca, mota, supła)bez użycia igły z resztek materiałów – kiedyś robiono
je ze starej odzieży, teraz wybieramy barwne, jaskrawe tkaniny, by lalki były jak najładniejsze.
Laleczki te są unikatowe – bo wykonane własnoręcznie, mogą stanowić niepowtarzalną pamiątkę lub prezent.

 

Wikliniarstwo – warsztaty tworzenia z wikliny papierowej

Papierowa wiklina to specjalny sposób na wyplatanie różnego rodzaju przedmiotów z cieniutkich rurek papieru. Można do tego użyć w zasadzie papieru każdego typu: od zwykłego gazetowego, przez biały aż po szary. W dobie ulotek i reklam zalewających nasze otoczenie jest to sposób na recykling a przy tym wspaniała zabawa w tworzeniu ozdób i przydatnych przedmiotów.

 

Kuźnia  – W dni powszednie kuźnia wykonuje przedmioty służące do budowy i funkcjonowania osady- gwoździe, haki, siekierki, itp., jak również broń białą dla grup rekonstrukcyjnych.

Wszyscy chętni mogą pod okiem kowala przy zachowaniu środków ostrożności (okulary, skórzany fartuch, rękawice) wykuć proste przedmioty takie jak gwóźdź czy haczyk. Po zahartowaniu wykonany przedmiot wraz z certyfikatem potwierdzającym własnoręczne wykucie stanie się niepowtarzalną pamiątką.

Warsztat tkacki – Przy pomocy dawnych krosien tkamy płótna, z których nasze zręczne białogłowy wykonują ubiory dla mieszkańców osady i przyjaciół.

Dla zwiedzających przygotowaliśmy uproszczone krosna (bardka), za pomocą których osoby nawet mniej wprawne mogą własnoręcznie wykonać krajki według własnych upodobań.

 

Telefon wsparcia
726 541 852